About

IEEE is the world’s largest technical professional organization dedicated to advancing technology for the benefit of humanity. IEEE and its members inspire a global community through IEEE’s highly cited publications, conferences, technology standards, and professional and educational activities. Region 3 is the geographic area of IEEE which covers the southeastern United States plus Jamaica.

Mission Statement

Focus on the growth and development of the member throughout the life cycle of the individual. Every member is an active participant, an informed and a satisfied member.

Vision Statement

The Region shall fulfill the Member and Geographic Activities (MGA) strategic objectives at the local level by ensuring the enabling of the sections, chapters, and student branches to engage the member.

* Denotes voting member of R3 ExCom

                        
  1. * Director -- Jill Gostin
  2. * Director Elect -- Theresa Brunasso
  3. * Secretary -- Pat Donohoe, Ph.D., P.E.
  4. * Treasurer -- John Balsam
  5. * Past Director -- Gregg Vaughn, Ph.D., P.E.
  6. * Area 1 Virginia -- Steve Kemp
  7. * Area 2 North Carolina Council -- Charles Lord
  8. * Area 3 Georgia -- Jenny Palmer
  9. * Area 4 Florida Council -- Claude Pitts
 10. * Area 5 Tennessee Council -- Justin Baba
 11. * Area 6 Alabama Mississippi -- Danny Merkl
 12. * Area 7 South Carolina Council -- Lee Stogner
 13. * Area 8 Kentucky Indiana -- Don Hill
 14. * Area 9 Jamaica -- Devon Gayle
 
 15. * Awards and Recognition Committee -- Nelson Lourenco, Chair
          Vice Chair -- Don Hill
          Professional Activities Representative -- Jacquelyn Cunningham
          Section Representative 1 -- Damith Wickramamayake
          Section Representative 2 -- Carlos Cabrera
          Section Representative 3 -- Grayson Randall
          Section Representative 4 -- Danny Merkl
          Section Representative 5 -- Chirat Pathiravasam
 
 16. * Member Activities / Communications -- Sonya Dillard, Chair
          Newsletter Editor -- Bill LaBelle
          Assistant Editor -- Evelyn Licona
          Webmaster Sub-Committee -- Lucas Sweet & Eric S. Ackerman, Ph.D.
          Information Coordinator -- Ebonee Walker, Ph.D.
          Fellows Coordinator -- Hulya Kirkici
 
 17. * Conference Committee -- Eric Grigorian, Chair
          Vice Chair -- Glenn Parker 
          Director Elect -- Theresa Brunasso
          Past Chair -- Sean Haynes
          Regional Student Activities Chair -- Bailey Ulferts Heyman
          Conference Operations Specialist -- Charles Lord
          Treasurer -- John Balsam
          Former Region Director -- Jim Conrad, Ph.D., P.E.
          Southeastcon 2020 -- Parag Upadhyay
          Southeastcon 2021 -- Wyman Williams
          Southeastcon 2022 -- Hulya Kirkici
          Southeastcon 2023 -- Joe Juisai
 
 18. * Finance (FINCOM) Committee -- John Balsam, Chair
          Director -- Jill Gostin
          Director Elect -- Theresa Brunasso
          Conference Committee Chair -- Eric Grigorian
          Past Director -- Gregg Vaughn, Ph.D., P.E.		  
 
 19. * Section Support -- William Marshall, Chair
          Life Member Coordinator -- Thomas Bellarmine 
          Young Professional Coordinator -- Hasala Dharmawardena
          Women in Engineering Coordinator -- Evelyn Licona
          Senior Member Elevation Coordinator -- Sharlene Brown
          Section Operations Specialist -- Charles Lord 
          Section Operations Specialist -- Mark Torres
          Project Coordinator -- Grayson Randall
          Technical Activities Coordinator -- Eric S. Ackerman, Ph.D.
          Member Recruitment and Retention Coordinator -- Sonya Dillard (interim)
 
 20. * Nominations & Appointments -- Gregg Vaughn, Ph.D., P.E., Chair
          Past-Director -- Jim Conrad, Ph.D., P.E.
          Past Director -- David Green
          Young Professional Coordinator -- Hasala Dharmawardena
 
 21. * Operational Audit -- William Harrison, Chair
          Committee Member 1 -- William Marshall
          Committee Member 2 -- Damith Wickramamayake
          Committee Member 3 -- Steve Kemp
          Committee Member 4 -- Bill Ratcliff
 
 22. * Professional Activities (USA-PACE) -- Jacquelyn Cunningham, Chair
          Employment & Career Services (USA-ECSC) -- Nelson Lourenco
          Government Activities Coordinator (USA-GAC) -- Lee Stogner
          Student Professional Awareness Coordinator -- Bailey Ulferts Heyman

23. * Strategic Operations & Support -- David Green, Chair
          Vice Chair -- William Ratcliff
          Operational Audit Committee Chair -- William Harrison
          Director (non-voting) -- Jill Gostin
          Director-Elect (non-voting) -- Theresa Brunasso
          Secretary (non-voting) -- Pat Donohoe, Ph.D., P.E.
          Treasurer (non-voting) -- John Balsam

24. * Student Activities -- Bailey Ulferts Heyman, Chair
          Vice Chair -- Rachel Wilson
          Past Chair -- Pat Donohoe, Ph.D., P.E. & Victor Basantes
          Student Representative -- Jiayi Lin
          SAC Liaison to PAC -- Bailey Ulferts Heyman

* denotes voting member of ExCom